Görsel İletişim Tasarım Nedir?

Görsel İletişim Tasarım Nedir?

Görsel İletişim Tasarım Nedir?

Adını çok duyduğumuz fakat tam olarak ne yaptığını çoğumuzun bilmediği “Görsel İletişim ve Tasarım Uzmanı” nedir, ne yer, ne içer, gelin birlikte inceleyelim.
Genellikle ‘grafiker’ veya ‘reklamcı’ kısaltmalarına maruz kalan bu ihtisas alanı, özünde bu alanları ve daha fazlasını barındırır. Görsel İletişim Tasarımcısı; hedef kitleyi saptamak, yeni iletişim kanalları keşfetmek, yeni anlatım dilleri oluşturmak, bunları kurumsal kimliğin tutarlı bütünlüğü içinde etkili bir biçimde kullanmak konusunda aktif rol üstlenir. Ayrıca, Görsel İletişim Tasarımcısı, kurum ve kuruluşların zihnindeki imgesini etkili ve kalıcı şekilde oluşturmakla yükümlüdür. Bu açıdan, etkileyici ve vurucu olmak kadar, uzun vadeli hedefler doğrultusunda mesajı derinlemesine ve doyurucu bir biçimde şekillendirmek de önem taşımaktadır.

Türkiye’de son yıllarda reklamcılık ve kitle iletişim sektörlerinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile bu alanlarda görsel iletişim diline hakim profesyonellere gereksinim duyulmaktadır. Görsel İletişim Tasarımcıları, görsel medya organlarında çalışarak, iletişimin yanı sıra sanat disiplinine de hakim, bilgisayar temelli iletişim teknolojilerini en iyi biçimde kullanan, ses ve görüntü çerçevesinde video, fotoğraf, ses, yazı, grafik, iki ve üç boyutlu tasarım ve animasyon ile etkileşim tasarımına hakim ve bunları bir potada eriterek ileti tasarlayan çok şeker insanlardır.

1 Comment
  • Get More Information

    8 Mayıs 2018 at 21:05 Cevapla

    I really appreciate this post. I¡¦ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

Post a Comment